Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?

Lisää
22.07.2009 16:29 - 22.07.2009 16:29 #19779 : Sirkku
Minkälaista ruokaa teillä tehdään? Onko tuttuja ja turvallisia ruokia, joita teet usein, vai kokeiletko jatkuvasti jotain uutta? Versioitko ruokia niin, että ne muuttuvat vähän erilaisiksi? Teetkö joka päivä uuden ruoan vai syödäänkö teillä samaa useampi päivä? Onko jonkin tietyn maan ruokakulttuuri edustettuna keittiössäsi?

Meillä tehdään ehkä vähän italialaisvaikutteista arkiruokaa. Myös tulisuus on tässä keittiössä suosittua. On sekä tuttuja takuuvarmoja ruokia, niiden uusioversioita sekä ihan uusiakin juttuja. Meillä syödään samaa ruokaa yleensä useampi päivä. Tyypillisiä juttuja on esim. erilaiset pastat, chili con carne tortilloiden kanssa sekä erilaiset kanakastikkeet.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
22.07.2009 19:44 - 22.07.2009 19:44 #571 : Jonna
Vastaus käyttäjältä Jonna aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Mä teen aina kaikkea helppoa ja yksinkertaista Kokeilen kyllä aina kaikkia erilaisia juttuja, esim. jos teen riisiä ja kanafileesuikaleita, niin kokeilen niiden kanssa aina erilaisia juustoja tai erilaisia maustettuja ruokakermoja/ranskankermoja/tuorejuustoja. Kerran päivässä kokkailen. Ite en enää seuraavana päivänä samaa pöpöröä syö, mutta avomies kyllä syö. Ja meillä toi mies kyllä on meistä se kokki, se osaa laittaa ihan tosi hyviä ruokia ja marinoi maailman parhaat pihvit!

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
23.07.2009 03:52 - 23.07.2009 03:52 #576 : tuh
Vastaus käyttäjältä tuh aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Meillä mätetään tosi usein pastaa naamariin erilaisin soosein, ja broiskua käytetään lihoista eniten. Semmosta perus-maistuvaa kotiruokaa, yritän opetella maustamaan ja marinoimaan ite omat lihani kun ei noi kaupan E-koodimarinoidut enää maistu niin hyvin ku aikasemmin. Välillä tulee jotain ihan floppeja mutta kyl yleensä tulee ihan yllättävän hyvää ruokaa kun vaan uskaltaa kokeilla. Jostain syystä suurin osa kavereista luulee, että leipuri-kondiittorit osais tehdä täydellistä ruokaa kun kerta ovat tehneet leipää pari vuotta koulussa, mutta ei se ihan noinkaan me .

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
23.07.2009 18:23 - 23.07.2009 18:23 #591 : Ellen
Vastaus käyttäjältä Ellen aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Mä kokkaan arkena ihan peruskotiruokaa, se uppoaa parhaiten lapsillekin. Ja on nopeata, ei oikein ole aikaa värkätä kovin monimutkaisia tai monia ruokalajeja arkisin. Juhlapäivinä sitten vähän erityisempää. Ruokavieraita meillä ei kovin usein käy, paitsi näin kesällä grillin äärelle kokoonnutaan viikoittain.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
23.07.2009 20:47 - 23.07.2009 20:47 #601 : Katalook
Vastaus käyttäjältä Katalook aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Vähän samaan suuntaan mennään täällä, kun tuossa yllä Ellenilä. Aika simppeliä perusruokaa jota saa lapsetkin alas. Nyt kun meidän pienin totuttelee samoihin ruokiin meidän kanssa, niin teen kaiken suolattomana. Mä näköjään melkein tykkään enempi suolattomasta ruoasta, kun suolan kanssa. Mies sitten lisäilkööt suolaa omiin ruokiinsa. Jotain aina pitäis yrittää vääntää tuolle meidän keskimmäisellekin jolla on kaikki mahdolliset allergiat! ..välillä on kyllä mielikuvitus kateissa.. ja sille ei tahdo kelvata enää muu, kun piltin maissisose öljylisällä ja Oolannin ranskikset (muut perunaruoat aiheuttaa allergiakohtauksen). Joskus kyllä haluaisin kokeilla muutakin kun aina niitä samoja ruokia.. silti sitä vaan aina päätyy niihin samoihin ruokiin.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
27.08.2009 08:45 - 27.08.2009 08:45 #1054 : Marilele
Vastaus käyttäjältä Marilele aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Yleensä teen periaatteella helppoa ja nopeaa, kun pienen lapsen äitinä ei ole aikaa kokata tuntikausia. Meillä tykätään mausteisesta ruoasta, tosin imetyksen myötä mausteita on hieman vähennetty kun vauvalle tuli vatsavaivoja. Nyt lapsi on 7kk eivätkä syömiseni juurikaan enää vaikuta, mutta yhtä tulista ruokaa ei silti olla enää tehty kuin ennen. Mies on melko nirso, joten joskus teen kahta eri ruokaa jos itse tekee mieli jotain, mitä mies ei syö. Tykkään kokeilla uutta! Teen ruokaa kerran päivässä. Viikonloppuisin kokataan monesti miehen kanssa yhdessä.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
27.08.2009 13:47 - 27.08.2009 13:47 #1065 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Meillä tehdään enimmäkseen ihan tavallista koti ruokaa. Laatkoita ja keittoja sekä lasten toiveesta aika usein on pastaa ja sen kanssa erilaisia kastikkeita. Myös Lasagne on lasten suosikki. Nyt kun olen päivät kotona ruokaa valmistetaan päivittäin. Kun taas töihin paluu koittaa teen ruokaa pariksi päiväksi kerralla.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
01.09.2009 08:54 - 01.09.2009 08:54 #1162 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Nopeaa ja vaivatonta. Mulla aika yleinen on spagettikastike tomaattimurskasta rakennettuna, ja siihen sit jauhelihaa, soijarouhetta, sipulia ja valkosipulia sen mukaan mitä kaapista löytyy. Pakastealtaan wok-vihannekset on kanssa aika paljon käytössä. Kalaa teen aika harvoin, vaikka tykkäisin kyllä, mutta koska liesituuletin ei kuulunut 60/70 -luvulla asuntojen vakiovarustukseen niin koko kämppä haisee viikon sit sille että kalaa on tehty Vähän jään kyllä jumittamaan mielikuvituksettomasti samoihin resepteihin, jotain uutta pitäis keksiä.

Bataatti on mulla uus löytö, tykkään siitä varsinkin kanan kanssa!

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 05:28 - 20.01.2010 05:28 #3280 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Nopeaa ja vaivatonta meilläkin. Yleensä tykkään tehdä aika perusreseptejä itse hieman muokaten.

Kokeilen kaikkea uutta resepteihin ja niillä saa virkistettyä mukavasti.
Silloin kun oikein panostetaan ruokaa tekemään tehdään usein itämaisia ruokia, kokeillaan uusia reseptejä mielellämme.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 08:11 - 20.01.2010 08:11 #3294 : Paula
Vastaus käyttäjältä Paula aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Tällä hetkellä vähähiilihydraattista (tai lähinnä ei pastaa/perunaa/riisiä/leipää, eli kaikki hyvä pois!). Vaikken niinkään ylipainoinen ole, haluan saada vaatteet istumaan paremmin, kun on pari kiloa lanteille jenkkisten muodossa jo kertynyt. Joulun jälkeen on jo lähtenyt kilo-kaksi ja olo tuntuu ruokailun jälkeen vähemmän turpealta ja väsyneeltä. Perunamuusin korvaan esim. kukkakaali-parsakaali-kermasörsselillä ja leivän mantelileivällä. Täytyy tietysti katsoa, että protskujakin lautaselta löytyy ja treenipäivinä vähän enemmän hiilareita. Ei tässä millään alakarppausdieetillä kuitenkaan olla.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 11:35 - 20.01.2010 11:35 #3296 : Jouhanna
Vastaus käyttäjältä Jouhanna aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Meillä yritetään tehdä terveellistä ja monipuolista ruokaa, varsinkin nyt kun on 1-vuotias, jolle soisi kunnollisten ruokatottumusten oppimisen. Kaikenlainen liha on pop meillä, siitä kaikki tykkää ja sitä syödään paljon
Kalaa syödään ihan yhtä usein, veljeni ja isäni tuovat sitä aina mukanaan. Ideat on yleensä aika italialaisia tai ranskalaisia, aikaisemmista työkokemuksista ammentaen

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 15:47 - 20.01.2010 15:47 #3304 : Tige
Vastaus käyttäjältä Tige aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Koitetaan tehdä aika vähähiilihydraattista, leivontaa harrastetaan vain kun on tiedossa kahvittelijoita, en juuri koskaan leivo meille itselle pelkästään. Juuri nyt odotellaan uunista lanttu"ranskalaisia" ja makkaraaa

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 20:24 - 20.01.2010 20:24 #3326 : Paula
Vastaus käyttäjältä Paula aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?

Koitetaan tehdä aika vähähiilihydraattista, leivontaa harrastetaan vain kun on tiedossa kahvittelijoita, en juuri koskaan leivo meille itselle pelkästään. Juuri nyt odotellaan uunista lanttu"ranskalaisia" ja makkaraaa

Nam, saisinkohan mä miehenkin syömään lantturanskiksia! Ei ole mikään lämpimän lantun ylin ystävä.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 20:33 - 20.01.2010 20:33 #3327 : Sanja
Vastaus käyttäjältä Sanja aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Meillä tehdään arkena helppoja perusreseptejä ja mielellään jotain semmosta, mistä saa syötävää vielä seuraavaksikin päiväksi. Keittoja, uuniruokia, pastoja. Jotain helppoa ja nopeeta. Nuorempi lapsi roikkuu ylensä puntissa tai sylissä, niin semmosta, mikä hoituu yhdellä kädellä.

Sitten kun mies on kotona (tekee reissuhommia ja on aina useampia päiviä pois) niin tehdään jotain vähän erikoisempaa. Thaimaalainen ruoka, ylensäkin itämaiset mausteet on meijän suosikkeja. Ja sitten kyllä meksikolainen ruoka on kans aika in! Lapsille tehdään silloin jotain muuta tai sitten otetaan sivuun vähän vähemmillä mausteilla osa.

Kotiäitinä ollessa on alkanu muuten todella paljon tökkiä tämä jatkuva "mitä tänään syödään" pohtiminen. Mä en siis kertakaikkiaan meinaa enää keksiä mitään kivaa ruokaa, kun tuntuu että kaikkea on "just ollu". Mä en ikinä tee mitään suoraan reseptistä, kannattaisi varmaan, niin saisi ainakin jotain erilaista.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.01.2010 20:57 - 20.01.2010 20:57 #3331 : Tige
Vastaus käyttäjältä Tige aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?

Koitetaan tehdä aika vähähiilihydraattista, leivontaa harrastetaan vain kun on tiedossa kahvittelijoita, en juuri koskaan leivo meille itselle pelkästään. Juuri nyt odotellaan uunista lanttu"ranskalaisia" ja makkaraaa

Nam, saisinkohan mä miehenkin syömään lantturanskiksia! Ei ole mikään lämpimän lantun ylin ystävä.


Ei meilläkään mies kovin innoissaan ollut, kun kuuli mitä on uunissa tulossa Ja tais se kohteliaisuudesta muutaman ranskiksen syödä väkisin, ei sekään pidä lantusta yhtään. Yritin vaan käännyttää sen sietämään lanttua - mönkään meni.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
21.01.2010 16:48 - 21.01.2010 16:48 #3344 : Paula
Vastaus käyttäjältä Paula aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?

Koitetaan tehdä aika vähähiilihydraattista, leivontaa harrastetaan vain kun on tiedossa kahvittelijoita, en juuri koskaan leivo meille itselle pelkästään. Juuri nyt odotellaan uunista lanttu"ranskalaisia" ja makkaraaa

Nam, saisinkohan mä miehenkin syömään lantturanskiksia! Ei ole mikään lämpimän lantun ylin ystävä.


Ei meilläkään mies kovin innoissaan ollut, kun kuuli mitä on uunissa tulossa Ja tais se kohteliaisuudesta muutaman ranskiksen syödä väkisin, ei sekään pidä lantusta yhtään. Yritin vaan käännyttää sen sietämään lanttua - mönkään meni.

Hieno yritys!

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
12.07.2011 13:03 - 12.07.2011 13:03 #10196 : Mirka
Vastaus käyttäjältä Mirka aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Meillä myös ruoka on pääasiassa vähähiilihydraattista ja leivotaan vain kun on tulossa vieraita Ja tuo pääasiassa meinaa sitä en ei olla kumpikaan mitään totaalikieltäytyjiä, ruokavalio on tarkoitus olla tälläinen lopun elämää niin ei voi kuluttaa aikaansa murehtimalla jos jossain syökin sen yhden perunan tai leipää- samaten onhan niitä omia leivonnaisiakin maisteltava

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
12.07.2011 16:26 - 12.07.2011 16:26 #10200 : Shakkipipari
Vastaus käyttäjältä Shakkipipari aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?

Meillä myös ruoka on pääasiassa vähähiilihydraattista ja leivotaan vain kun on tulossa vieraita

)


Itse en ole ymmärtänyt tuota vähähiilihydraattista ruokavaliota, että onko siitä jotain hyötyä? ]http://www.leivontafoorumi.fi/portaali/images/icon_biggrin.gif[/img].
Maistoin töissä sitä uutta leipää missä on vähän hiilihydraatteja ja maistui ihan puulta.......

Meillä syödään muuten terveellisesti, yritän aina tehdä ruoan seuraksi jotain salaattia. Aina kun on vapaata ja puhtia, yritän kokeilla jotain uusia reseptejä ja muutenkin kokata jotain erilaista .

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
12.07.2011 16:32 - 12.07.2011 16:32 #10201 : Tekila
Vastaus käyttäjältä Tekila aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Monet väittävät, että vähähiilihydraattisella ruokavaliolla lähtee turvotus, iho parantuu, laihtuu, ruoan tuomat mielialavaihtelut vähenee sun muuta...

Itse nyt välttelen vehnää, pastoja, perunoita ja riisiä.

Topiciin liittyen, nyt kun kesä on melkeen kaikki ruoka tulee grillin kautta. Kokeilen viikottain jotain uutta ja joka päivä teen ruokaa.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
12.07.2011 16:41 - 12.07.2011 16:41 #10202 : Shakkipipari
Vastaus käyttäjältä Shakkipipari aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?

Monet väittävät, että vähähiilihydraattisella ruokavaliolla lähtee turvotus, iho parantuu, laihtuu, ruoan tuomat mielialavaihtelut vähenee sun muuta...


Joopa, vähänkö mulla menis hermot jos joka ruoka-aineen kohdalla joutuis kattomaan, että paljonkohan tässä on hiilihydraatteja. Ainakin tietää ettei tuo ole minua varten .
Onneksi terveellistä ruokaa saa lisäämällä kasviksia ja vaikka vähentämällä suolan/sokerin määrää.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
12.07.2011 17:50 - 12.07.2011 17:50 #10208 : Tekila
Vastaus käyttäjältä Tekila aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Jep! Samoilla linjoilla oon. Itse kun vielä asun isän luona muutama kuukauden, en laiskuuksissani aina jaksa tehdä itse ruokaa. Silloin aina lipsuu väärälle puolelle. Uskoisin, kun asun omassa kodissa en edes osta pastaa, riisiä, perunoita sun muuta kaappiin. Vähentyy ainakin kynnys tehdä niitä lisukkeeksi.

En kyllä muita ainesosia niin vahdikkaan. Makeaa välttelen sen minkä pystyn omien leipomuksieni maistamisen ohella, mutta en osta kaupasta suklaata tai herkkuja.

Tän viikon trendinä on ollut salaatit ja erilaiset lisukkeet. Joko täytetyt paprikat, pihviä, täytettyä leikeitä ja lounaaksi sosekeittoja

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
12.07.2011 21:29 - 12.07.2011 21:29 #10214 : Mirka
Vastaus käyttäjältä Mirka aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
En oo niin fanaatikko että laskisin päivän hiilarimäärän, tiedän toki monien niin tekevän. Mutta siis nyt meillä on syöty muutamana päivänä leipää ja kas kummaa niin tänään aloin kysymään mieheltäni onko sillä vatsa ihan ok kun itseäni turvottaa ja ilmavaivoja on ihan järkyttävästi- niin eipä kuulemma miehenkään vatsa ollu toiminu normaalisti ja turvotti. Eli ei osteta leipää Leipä, peruna ja pastat on pois meidän ruokavaliosta pääsääntöisesti, toki juhannuksena syötiin uusia perunoita ja silloin tällöin saatan ostaa leipää - nyt kyllä taas hetken muistan miksi leipää ei osteta

Meille tämä ruokavalio sopii, saa syödä hyvää ruokaa ja painokin on kuitenkin pudonnut Eikä olo oo turvonnut eikä niitä ilmavaivoja ole. Eikä se jos syön kylässä pullan tai olen leiponut jotain kun vieraita tulee niin ei se turvotus heti siitä tule, mutta jos parina päivänä syö niin johan huomaa olemisessaan turhat hiilarit..

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
19.07.2011 12:33 - 19.07.2011 12:33 #10375 : Nekkukarkki
Vastaus käyttäjältä Nekkukarkki aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Meillä tehdään pääsääntösesti perus kotiruokaa (makaronilaatikko, lihakeitto yms.). Välillä tuodaan keittiöön vähän tuulahdusta muualta maailmasta kuten thai-nuudeliwokkia.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
20.07.2011 10:27 - 20.07.2011 10:27 #10386 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Mä tykkään käyttää runsaasti mausteita ja tehä aika tulista ruokaa..niin ei se kai ainakaan tyypillistä suomalaista kokkausta oo..

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Lisää
23.11.2011 13:31 - 23.11.2011 13:31 #11528 : Tilli85
Vastaus käyttäjältä Tilli85 aiheessa Re: Minkätyyppistä ruokaa teette kotona?
Omasta mielestäni teen kotosalla aivan perusruokaa. mutta miehen mielestä ruokani on hänen makuunsa liian monimutkaista eikä lainkaan mitään perus sapuskaa

Käytän ruuanlaitossa paljon siis hyvin paljon fetaa, homejuustoa sekä oliiveja.

05/15 syntyneen prissessan leipova äiskä. Kynnen aluset useasti myös mullassa puutarhassa vietetyn ajan takia :)

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Sivu luotiin ajassa: 0.265 sekuntia
Toteutus: Kunena foorumi

Sponsorit 2017