Huhtikuun suuri leivontahaaste: TÄYTEKAKKU! 1.4.-20.4.

Lisää
20.03.2010 20:28 - 20.03.2010 20:28 #19515 : Tanja
Huhtikuun leipomishaasteen aiheena on leipoa täytekakku!

Täytekakuksi ei kelpaa keksimurupohjaiset leipomukset tai uunissa paistetut juustokakut, eikä myöskään tekokakut.
Täytekakusta on riitettävä vähintään neljälle henkilölle. Muuten kakun koolla ei ole rajoituksia (esim. myös kerros- ja levykakut kelpaavat).

Haasteeseen voi osallistua kuka tahansa leivontafoorumin aktiivijäsen (väh. 20 kirjoitettua viestiä foorumilla, ks. leivontafoorumin säännöt ). Osallistut haasteeseen tässä viestiketjussa kirjoittamalla viestin, johon linkität näkyviin pyydetyt kuvat sekä reseptin jota käytit leipomiseen. Muokkaa viestiin linkitettävät kuvat sopivan kokoiseksi, 660 pikseliä leveydeltään, jotta niistä saa helposti selvää. Kuvien liittämisohjeesta saattaa olla hyötyä jos tarvitset apua osallistumisviestin tekemiseen. Voit myös tarvittaessa kysyä lisäohjeita yksityisviestillä Tanjalta. Osallistujalla ei tarvitse olla omaa blogia tai kotisivua, sillä tarkoitus ei ole linkittää blogijuttua vaan laittaa kuvat ja resepti osallistumisviestiin.

Liitä viestiisi yhteensä kolme kuvaa seuraavasti][*]1 kuva jossa näkyy koko kakku[/*]
[*]1 kuva jossa näkyy joku kakun yksityiskohta lähikuvassa[/*]
[*]1 kuva jossa näkyy kaikki käyttämäsi välineet kakun koristeluun, pursotuksiin, spritsauksiin ja muihin ulkonäköön vaikuttaviin asioihin liittyen (ei elintarvikkeita vaan työskentelyyn käytetyt välineet, uunia, yleiskonetta, mittoja, vuokia lukuunottamatta)[/*][/list]

Huhtikuun täytekakkuhaasteeseen osallistuneet kakut arvioi erillinen raati johon on koottu ammattilaisia monipuolisesti sekä konditoria-, leivonta- että ruokapuolelta! Ammattilaisraadissa mukana mm.
  • Pedra Rantala , kondiittorimestari, yrittäjä, Konditoria pH7
  • Pia , leipuri-kondiittori
  • Anneli , kondiittori
  • Terhi Tuomela , ravintolakokki, yrittäjä, Confetti Oy
  • Sirpa Talka , free lancer ruokatoimittaja, tietokirjailija, kotitalousopettaja
  • Maija Silvennoinen , Chef de Cuisine
  • Anna-Mari Vuollet, toimittaja, Aromilehti
  • Ahti Luukkonen, leipuri, yrittäjä, Leipomo Toivonen oy
  • Markku Vengasaho, lehtori, opetusala leipuri-kondiittori, kondiittorimestari
  • Eeva Koli, lehtori, opetusala leipuri-kondiittori
  • Henna Taponen, leipuri-kondiittoriopiskelija, Taitaja-finalisti, Rinkeli Grand
    Prix 2010 SM-voittaja
  • Emma Matinen, leipuri-kondiittoriopiskelija, Rinkeli Grand Prix 2010 SM-voittaja
  • Laura Neuvonen, leipuri-kondiittoriopiskelija, Taitaja-finalisti

Lisäksi moderaattoreilla käytössään yksi yhteinen ääni:
Täytekakkujen arviointi suoritetaan "pisteyttäen" kolmen eri arviointikriteerin avulla. Pisteet jakautuvat arvioidessa suunnilleen seuraavasti:
  • resepti ja maku 50%
  • ulkonäkö 33%
  • tarvikkeet 17%

Toteuta haaste eli leivo täytekakku 1.4.-20.4. välisenä aikana, lähetä osallistumisviestisi viimeistään tiistaina 20.4. klo 22 mennessä.
21.4.-28.4. ammattilaisraati arvioi haastetöitä sekä valitsee haasteen voittajan ja foorumilaiset äänestävät "yleisön suosikin".
Kolme parasta leipomusta saavat leivonta-aiheiset palkinnot sekä mainetta ja kunniaa, palkinnot Leivontafoorumin leipomishaasteeseen sponsoroi leivonnan erikoismyymälä Confetti !

Liitetiedosto:


Tämä viestiketju on vain osallistumisviesteille. Voit osallistua yleiseen keskusteluun tai kysyä haasteesta huhtikuun leipomishaasteen keskustelutopikissa .

Haasteen säännöistä ja järjestämisestä vastaa ensisijaisesti Tanja ( moderaattorit avustavat tarvittaessa). Jos osallistuja ei noudata haasteen sääntöjä, esim. joku vaadituista kuvista puuttuu, voidaan hänet jättää järjestäjän päätöksestä pois haasteesta. Leivontahaasteen tarkoitus on tuottaa iloa osallistujille, joten pidetään hauskaa ja pilke silmäkulmassa!
Aihe on lukittu.
Lisää
02.04.2010 18:45 - 02.04.2010 18:45 #4874 : Anonymous
Vadelma-Suklaatäytekakku(15 hengelle)



Ainekset

Pohja(6 munan)

1 lasin mitta kananmunia
1 lasin mitta sokeria
1 lasin mitta vehnäjauho-perunajauhoseosta
1tl leivinjauhetta

Laita uuni kuumenemaan 175 asteeseen. Voitele ja jauhota kakkuvuoka. Ota kolme samankokoista lasia. Mittaa yhteen lasiin kananmunat, toiseen samanverran sokeria ja kolmanteen vehnä- ja perunajauhoja (suhde puolet ja puolet) saman verran verran kuin sokeria on. Sekoita jauhoihin 1tl leivinjauhetta.
Vatkaa munat ja sokerit vaahdoksi. Lisää jauhoseos siivilän läpi munasokerivaahtoon. Kaada taikina vuokaan ja paista n. 35 minuuttia. Anna jäähtyä, kumoa ja leikkaa.

Huom! En kostuttanut kakkua millään, sillä vadelmista tuli nestettä ja kakku sai maustua seuraavaan päivään.

Täytteet

Alempi kerros

0,5 prk flora vispiä
250g rahkaa
200g suklaata
(vanilliinisokeria)

Ylempi kerros

0,5 prk flora vispiä
250g rahkaa
200g pakastevadelmia
2 liivatelehteä
(liivatteiden nesteeksi vadelmien mehu)
(vanilliinisokeria)

Huom. Kakku kannattaa täyttää käyttämälla apuna irtopohjavuoan seinämiä. Näin kakusta tulee mahdollisimman tasainen, eikä vadelmamoussekaan valu ennen hyytymistään karkuun.

Vatkaa flora vispi ja sekoita joukkoon rahka. Mausta makusi mukaan vanilliinisokerilla. Jaa seos kahteen kulhoon. Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen.
Sulata suklaa ja lisää se toiseen kerma-rahkaseokseen. Sekoita voimakkaasti. levitä täyte ensimmäisen kakkupohjan päälle. Laita keskimmäinen levy päälle ja kakku jääkaappiin odottamaan toisen täytteen valmistumista.
Sulata vadelmat ja ota mehu talteen. sekoita vadelmat toisen kerma-rahkaseoksen sekaan. Kuumenna mehutilkka kiehuvaksi. Purista liivatelehdet kuivaksi ja sekoita ne mehutilkkaan. sekoita liivateseos kerma-rahka-vadelmaseokseen ja sekoita hyvin. Laita täyte keskimmäisen kakkulevyn päälle ja laita jääkaappiin hyytymään ilman kantta. Anna hyytyä pari tuntia, jonka jälkeen voit painaa kannen paikoilleen. Anna maustua mahdollisuuksien mukaan seuraavaan päivään.

Kuorrutus

2prk flora vispiä
0,5dl vaniljakreemijauhetta

Koristeeksi
Haluamasi värisiä sokerihelmiä
Marsipaanikukkia
Marsipaaninumerot

Vatkaa floravispi, lisää vatkaamisen alkuvaiheessa vaniljakreemijauhe. Laita lastan avulla kakkuun murureuna, joka estää varsinaista kuorrutusta pilaantumasta murusten takia. Levitä kermaa reilusti kanteen ja hiukan vähemmän kakun sivuille. Tasoita veitsen ja lastan avulla. Itse käytin lastaa kannen tasoittamiseen ja juustoveistä reunojen tasoittamiseen. Koristele.

Kannen koristeet on tehty marsipaanista liljamuotin ja pienenpienen kukkamuotin, sekä numeromuotin avulla. Pienten kukkien keskustana on sokerihelmet ja liljojen heteet ovat spaghettia ja koristelugeeliä.

Tässä vielä lähikuvaa kakun reunan koristeista


Koristelussa apuvälineinä käytin kaulinta, liljamuottia, pieniä karkkivuokia (kukkien kuivatus), pientä kukkamuottia, silikonista numeromuottia, tulitikkua(helmien asettelu/ koristeiden irrotus muoteista),pientä tasapäistä pensseliä, pallopäistä koristelutyökalua, laastin levitykseen käytettävää metallilastaa (raapan sijainen) sekä juustoveistä (palettiveitsen sijainen).
Aihe on lukittu.
Lisää
03.04.2010 07:30 - 03.04.2010 07:30 #4881 : Anonymous
Kinuskinen täytekakku




Pohja]

4 munaa
2 dl sokeria
3 dl perunajauhoja
2 rkl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
1 tl vaniljasokeria

Vaahdota munat ja sokeri.

Sekoita perunajauhot, vehnäjauhot, leivinjauhe ja vaniljasokeri keskenään ja lisää munasokerivaahdon sekaan.
Kaada taikina voideltuun vuokaan ja paista 175 asteessa n. puolisen tuntia kunnes kakku on kauniin ruskea.

Halkaise jäähtynyt pohja kolmeen osaan.

Täytteet]

Flora Vanillaa vaahdotettuna, vadelmia survottuna, mansikka-vaniljahilloa ja kostukkeena vedellä laimennettua limemehua.

Kostuta kakkulevyt ja täytä jokainen kerros ylläolevilla täytteillä.

Kinuskikuorrute]

2 dl kuohukermaa
1,5 dl sokeria
2 rkl siirappia

Kiehauta kerma, lisää sokeri ja siirappi joukkoon ja keitä hiljalleen sekoitellen kunnes seos on sakeaa.

Kaada jäähtynyt kinuski täytetyn kakun päälle.

Vaahdota n. 5 dl kuohukermaa ja pursota kerma kakun sivuille ja kakun päälle.

Anna kakun maustua jääkaapissa muutaman tunnin, nauti.

Lähikuva vadelmista:



Välinekuva



Laitoin ylimääräisiä välineitä jotta kuva ei olisi niin tyhjä.
Käytin kaavinta kinuskin tasottamiseen, pursotinta ja tyllia kerman pursottamiseen, veitseä kakun halkaisemiseen, leivonta-alustaa kokoamisvaiheessa ja vuokaa paistovaiheessa.


Haaste oli sopivasti, tein sen juuri toissapäivänä mieheni ja minun syntymäpäiväkahvituksille.
Aihe on lukittu.
Lisää
03.04.2010 15:22 - 03.04.2010 15:22 #4897 : Sanja
Pääsiäisen sitruunainen pupukakku

Liitetiedosto:


Liitetiedosto:


Tein pääsiäiseksi tämmöisen pupukakun. Pohjana käytin kääretorttupohjaa, josta leikkasin sopivat pyöreät palat. Kuva on maalattu marsipaanille pastaväreillä. Mallina käytin pääsiäiskorttia. Reunoille laitoin sulatetusta suklaasta tehdyn kuvioinnin vahvan pakastepussin avulla. Pursotuksiin käytin pientä ruohotyllaa. Täytteenä on itsetehty sitruunatahna ja vanilja-mämmimousse. Mämmi ei maistu kovin vahvana tuossa moussessa, mutta antaa kivan vivahteen. Uskaltaisin suositella tätä myös niille, jotka eivät mämmistä tykkää! Mutta jos ehdottomasti tuntuu, ettei mämmiä halua kakun väliin laittaa, niin täytteet toimivat hyvin yhdessä ilmankin sitä.

Sitruunainen vanilja-mämmikakku

Pohja

4 munaa
1 ½ dl sokeria
1 dl vehnäjauhoja
1 dl perunajauhoja
1 ½ tl leivinjauhetta

Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää munasokerivaahtoon. Sekoita varovasti tasaiseksi ja kaada uunipellille leivinpaperin päälle. Paista 200 asteessa 6-8 minuuttia. Leikkaa jäähtyneestä levystä esim. pyöreää kulhoa apua käyttäen sopivankokoiset pohjapalat.

Kostutukseen sitruunalla maustettua sokerivettä

Täytteet

Sitruunatahna

2 kananmunaa
1 dl sokeria
1 sitruunan raastettu kuori
½ dl sitruunanmehua
25 g voita

Riko huoneenlämpöiset kananmunat paksupohjaiseen kattilaan ja sekoita joukkoon muut aineet lukuunottamatta voita. Kuumenna levyllä koko ajan vatkaten, kunnes seos kiehahtaa ja jatka hetki vatkaamista. Sekoita joukkoon huoneenlämpöinen voi nokareina. Nosta kattila jäähtymään kylmään vesihauteeseen.

Vanilja-mämmimousse

2 dl kermaa
100 g vaniljatuorejuustoa
n. ½-1 dl mämmiä
2 rkl vaniljakreemijauhetta


Vatkaa kerma vaahdoksi ja lisää muut aineet koko ajan vatkaten. Jos jätät mämmin pois täytteestä, niin lisää sokeria makusi mukaan.

Laita pohja tarjoilualustalle, kostuta ja levitä sille sitruunatahnaa sekä sen päälle puolet moussesta. Toista sama toisen kerroksen kohdalla ja laita jääkaappiin jäähmettymään. Vaniljakreemijauhe jämäköittää moussea jääkaapissa.

Koristeluun
marsipaania
flora vispiä
suklaata
pääsiäiskarkkeja


Liitetiedosto:

Tässä kuva käyttämistäni tarvikkeista.
Aihe on lukittu.
Lisää
10.04.2010 13:39 - 10.04.2010 13:39 #5169 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Prinsessa kakku
Liitetiedosto:


Sienikakkupohja] [/url]

Kakun koristelu] [/url]

Kuvassa Silikonimatto (apuna marsipaanin kaulitsemisessa), pitsaleikkuri (ylimääräisen marsipaanin leikkaamiseen kakun reunoilta), lasipurkki(tiaran kuivattaminen), pinsetit (sokerihelmien laitto), marsipaanityökalu(teräväpää/viivojen tekeminen), värit (marspaanin ja pikeerin värjäys), spray suihke (kakun värjäämiseen), kaulin(marsipaania varten), pursotinpussi ja pyöreäpäinen 2ml tylla (pikeerin pursotukseen), nuolija ja kakkuraappa (kreemin levitykseen).
Aihe on lukittu.
Lisää
11.04.2010 13:47 - 11.04.2010 13:47 #5191 : Pricilla
Automiehen sitruunainen kakku





Kakkupohja]

4 suurta munaa
1 1/4dl sokeria
1dl vehnäjauhoja
3/4dl perunajauhoja

Voitele n.23cm vuoka ja leikkaa pohjalle sopiva pala leivinpaperista. Vatkaa munat ja sokeri hyväksi vaahdoksi. Yhdistä toisessa kulhossa jauhot. Sihtaa jauhot munavaahtoon ja nostele varovasti ainekset sekaisin. Kaada taikina vuokaan ja paista pohjaa 150-175 asteessa 30-40min. Itse lämmitän uunin 175-asteeseen ja alennan lämmön 150-asteeseen kun laitan kakun paistumaan.

Jäähdytä pohja hyvin ja pakkaa muovipussiin odottamaan seuraavaa päivää.

Voit valmistaa myös kakun väliin tulevan Lemon Curdin edellisenä päivänä jääkaappiin.


Lemon curd (ohje Pirkasta)

3 munaa
1 sitruuna
n.2dl sokeria
50g voita (pehmeää)

Pese sitruuna hyvin, raasta kuori ja purista mehu talteen.
Laita paksupohjaiseen kasariin sokeri, 1dl sitruunamehua, kuoriraaste ja kananmunat. Sekoita vispilällä.
Kiehauta seos koko ajan vispaten. Heti kun seos kiehuu, nosta kattila liedeltä ja jatka sekoittelua vielä hetki.
Lisää pehmeä voi pieninä nokareina, vatkaa tasaiseksi ja jäähdytä seos hyvin. Lemon curd säilyy jääkaapissa n. Viikon.


Sitrusmousse]http://j.imagehost.org/0802/pricilla3.jpg[/img]
Tarvike kuvasta jäi puuttumaan palettiveitsi, sekä sileäreunainen raappa, joilla kermavaahto on levitetty tasaisesti kakun reunoille.
Aihe on lukittu.
Lisää
11.04.2010 14:10 - 11.04.2010 14:10 #5194 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Pääsiäisen narsissikakku



Pohja]

7 kananmunaa
1 3/4 dl sokeria
1 3/4 dl perunajauhoja
1 3/4 dl vehnäjauhoja
1,5 tl leivinjauhetta

-Voitele ja jauhota 22cm irtopohjavuoka valmiiksi. Laita uuni lämpenemään 175 asteeseen.
-Sekoita kuivat aineet keskenään.
-Vatkaa huoneenlämpöiset munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Vaahto on sopivaa kun vaahdon pintaan "piirretty" kuvio pysyy siinä hetken.
-Siivilöi jauhoseos varovasti sekoittaen muna-sokerivaahtoon
-Kaada taikina irtopohjavuokaan, paista uunin keskitasolla. Pohja on kypsä kun pohjan reunat irtoavat vuoan reunoista.
-Anna pohjan jäähtyä hetki, kumoa alustalle. Anna jäähtyä rauhassa.
-Leikkaa pohja sahalaitaisella veitsellä kolmeen osaan.

Täyte]

2,5 dl Flora vispiä
300 g (2 prk) Rainbow persikkarahkaa
250 g maitorahkaa
1 prk Muksu (vauvan)persikkasosetta
130 g valkoista suklaata
pari rkl vaniljakreemijauhetta

Lisäksi väleihin (pohjalle):
1 iso purkki säilykepersikoita
1 prk Muksu (vauvan) persikkasosetta

-Vatkaa Flora vispi jämäkäksi vaahdoksi. Lisää sekaan vaniljakreemijauhe.
-Vatkaa joukkoon persikkarahkat,maitorahka sekä persikkasose
-Sulata valkoinen suklaa mikrossa tai vesihauteessa.
-Jos suklaa on kuumaa, anna jäähtyä. Lisää suklaa kerma-rahka seokseen.
-Sekoita täyte tasaiseksi.
-Kuutioi säilykepersikat

Aloitetaan kakun täyttö.
Kostuttamiseen varataan 4 dl maitoa ja siihen 2 tl vaniljasokeria.
Kakku kootaan irtopohjavuokaan ylösalaisin. Leikkaa leivinpaperista vuoan reunoille korkeammat suikaleet, jotta kakku mahtuu täytteineen vuokaan.
-Laita pohjan päälliosa nurinpäin vuoan pohjalle. Kostuta.
-Kaada puolet täytteestä pohjan päälle. Ripottele persikkakuutioita täytteen päälle. Sipaise ohut kerros persikkasosetta seuraavalle pohjalevylle ja kumoa levy vuokaan, kostuta.
-Lisää loput täytteestä ja persikkakuutiot, sipaise persikkasosetta pohjalle, ja pohja vuokaan, kostuta.
-Laita täytetty kakku hyytymään jääkaappiin. Jos täytät kakun aamulla, on se illalla valmis koristeltavaksi, jos täytät illalla voi se hyytyä yön yli.

Kuorruttamiseen mmf eli vaahtokarkkimassa]Kakun kuorrutus ja koristelu:


Kumoa kakku tarjoiluvadille.
Vatkaa 2 dl Flora vispiä vaahdoksi ja sivele kakku kauttaaltaan ohuelti kermalla. Laita jääkaappiin odottamaan mmf]http://mediaserver-2.vuodatus.net/g/8/89713/1270992568_img-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.jpg[/img]
Leivinpaperi ja folio apuna koristeiden valmistuksessa. Kaulin: mmf:n kaulitsemisessa. Keltainen, sininen ja valkoinen elintarvikeväri; mmf:n ja koristeiden marsipaanin/sokerimassan värjäämisessä. Lehtimuotti, kukkamuotti, liljamuotti: Koristeiden teossa. Marsipaanityökalut: koristeiden teossa. Pizzaleikkuri: Kakun reunojen siistiminen. Taikinahyrrä: koristeiden teossa. Veitsi: kerman levitys. Sokerikuorrute: koristeiden kiinnitys
Aihe on lukittu.
Lisää
12.04.2010 11:41 - 12.04.2010 11:41 #5220 : Tarjan kyökissä
LITTLE PET SHOP-kakku



Pohja]http://j.imagehost.org/0047/tarjuska1.jpg[/img]

Aihe on lukittu.
Lisää
12.04.2010 12:30 - 12.04.2010 12:30 #5223 : rasse2000
80-luvun teemakakku
http://i206.photobucket.com/albums/bb126/Rasse_2007/80luku-1.jpg?t=1271075292

http://i206.photobucket.com/albums/bb126/Rasse_2007/80lukulhikuva-1.jpg?t=1271075317

http://i206.photobucket.com/albums/bb126/Rasse_2007/kasarikakuntarvikkeet-1.jpg?t=1271075346

Pohja

Normaali sokerikakku-pohja:
5 munaa
saman verran sokeria
saman verran vehnäjauhoa ja perunajauhoa suhteessa 75/25

Täyte

Puolukka-kinuskitäyte:

Tein ennakkoon kinuskin, 3 dl kuohukermaa ja 3 dl fariinisokeria. Jäähdytin ja vaahdotin.
Sekoitin sen flora vispi-tuorejuusto vaahtoon, 3 dl flora vispiä ja 200 g philadelphia-tuorejuustoa.
Sekaan 100 g puolukoita. Vielä kiehautin tilkan vettä kattilassa johon sulatin 3 liivate-lehteä, ja nekin mukaan seokseen.

Kostutus vaniljasokerilla maustetulla maidolla.

Päällystys vaahdotetulla Flora vispillä missä vähän vaniljakreemijauhetta jämäköittämiseen.
Koristelut sokerimassasta ja marsipaanista, jotka maalattu Wiltonin pastaväreillä. Reunat tylla-pursotuksia.
Osa reunapursoituksesta värjäsin sinisellä Wiltonin pastavärillä.
Aihe on lukittu.
Lisää
12.04.2010 17:39 - 12.04.2010 17:39 #5230 : Tanja
Tässä olmalan täytekakku.




Kakkupohja][*]3 munaa[/*]
[*]1 dl sokeria[/*]
[*]1 3/4 perunajauhoja[/*]
[*]1/2 tl leivinjauhetta[/*]
[*]1 rkl kiehuvaa vettä[/*][/list]

Vatkaa munat ja sokeri hyväksi vaahdoksi. Lisää koko ajan vatkaten kiehuva vesi ja vatkaa vielä voimakkaasti melko pitkää. Lisää jauhot ja leivinjauhe siivilän läpi ja sekoita varoen. Kaada voideltuun vuokaan ja paista 175 asteessa n.20 minuuttia.

Perunajauhoilla tehty kakkupohja on mukavan pehmeä ja soveltuu myös keliaakikille.

Minttumousse:
  • 2,5 dl FloraVispiä
  • 125 g Mascarponejuustoa
  • 1/2 dl tomusokeria
  • 50 g Kultasuklaan minttu-valkosuklaata
  • 50 g Marianne Crushia
  • (tippa vihreää elintarvikeväriä)

Sulata suklaa mikrossa.
Vatkaa "kerma" vaahdoksi ja lisää siihen Mascarpone, tomusokeri (ja elintarvikeväri.)
Lisää sulatettu suklaa ja Marianne Crush.

2 banaania
n.2 dl Spriteä kostutukseen

Kokoa kakku laittamalla molempiin väleihin minttumoussea ja viipaloitua banaania. Täyte saa olla runsas.
Anna tekeytyä rauhassa jääkaapissa. Tee sillävälin Mascarponekreemi:
  • 1,5 dl tomusokeria
  • 125 g Mascarponejuustoa
  • muutama tippa sitrusaromia

Levitä kreemi kakun pinnalle ohuenohueksi kerrokseksi.

Kauli sokerimassan 50% ja marsipaanin 50% sekoitus ja levitä kakun päälle. Koristele.


Tässä näkyy tarkempaa kuvaa koristeluista vähän joka kantilta ja leikkauspintaa myös.


Tarvikkeet:
Ruusun ja hiirenkorvien tekoon käytin kirurginveistä, kahta erilaista marsipaanityökalua ja kukkanaulaa. Koristelussa mukana myös crimper eli rypyttäjä ja lehtimuotti. Kreemin levityksessä käytin etualalla olevaa lastaa, kuorrutuksen kaulintaan kaulinta,pizzaleikkuria helman katkaisemiseen ja lastaa kakun siirtämiseen. Pursotukset tehty ihan muovipussinkulmalla. Aika vähän tällä kertaa tuli käytettyä välineitä..
Aihe on lukittu.
Lisää
15.04.2010 16:48 - 15.04.2010 16:48 #5287 : Suklaasydän
S-etukortti -kakku



Pohja
Kaksi 4 munan kääretorttupohjaa
- lasillinen munia
- vajaa lasillinen sokeria
- lasillinen jauhoja suhteessa 75% vehnäjauhoja + 25% perunajauhoja
- 1 tl leivinjauhetta

Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Sekoita jauhot ja leivinjauhe keskenään ja siivilöi vaahdon joukkoon varovasti nostellen. Kaada taikina leivinpaperilla vuorattuun uunipeltiin. Paista pohjaa 175 asteessa n. 10 minuuttia.

Täyte
1 prk Lemon Curdia ja
Mansikkamousse

5 dl Flora vispiä
2 prk Valio maustettu rahka Vaniljaa
4 rkl vaniljakreemijauhetta
½ dl sokeria
500 g pakastemansikoita

- Vatkaa Flora vispi vaahdoksi.
- Lisää rahka, vaniljakreemijauhe ja sokeri.
- Paloittele mansikoita pienemmiksi ja sekoita täytteeseen.

Kakku
Kakku oli kooltaan n. 34x22 cm. Kummastakin kääretorttulevystä sain leikattua yhden kokonaisen kerrospalan (alin ja ylin kerros) ja jäännöspaloista rakensin keskimmäisen kerroksen. Pohjat kostutin sokerivedellä ja kerrosten väliin sipaisin ohuelti Lemon Curdia ja laitoin mansikkamoussen.
Kakun kuorrutin sokerikreemillä ja vihreäksi värjätyllä marsipaanilla. Kohokuviot on myös marsipaania ja valkoiset tekstit maalasin valkoisen tomuvärin ja veden sekoituksella valmiin kakun päälle.





Välineet
Kakun teossa käytin seuraavia välineitä:
- 2 eri leivonta-alustaa, pienempää koristeisiin ja suurempaa päällisen kaulimiseen
- isoa puukaulinta marsipaanipäällisen kaulimiseen
- palettiveistä sokerikreemin levittämiseen
- pientä kaulinta, marsipaaniveistä, piikkityökalua, 3 sivellintä ja värin sekoitus -alustaa koristeiden tekoon
- vihreää ja mustaa pastaväriä marsipaanin värjäämiseen
- valkoista, hopea-, kulta- ja pronssitomuväriä sekä sinistä, punaista ja keltaista pastaväriä koristeisiin
Aihe on lukittu.
Lisää
16.04.2010 14:32 - 16.04.2010 14:32 #5300 : Anonymous
Täytekakku päärynämoussella ja toffeetäytteellä

Tällaisen kakun vein työssäoppimispaikalleni viimeisen päivän kunniaksi. Maalaus on jäljitelmä kyseisen leipomon leipäpussista

http://i92.photobucket.com/albums/l18/tahdon2006/STP83950.jpg?t=1271427828

Pohja]
3 munaa
1 dl sokeria
1 dl vehnäjauhoja
0,5 dl perunajauhoja
0,5 tl leivinjauhetta
2 rkl tummaa kaakaojauhetta

* vaahdota munat ja sokeri
* sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää ne muna-sokerivaahtoon siivilän läpi, sekoittaen varovasti puuhaarukalla tmv. välineellä.
* kaada massa voideltuun irtopohjavuokaan (halk. 20 cm) ja paista 170 asteessa n. 30 min.
* irrota jäähtynyt pohja vuoasta ja halkaise kolmeen osaan.

Toffeetäyte]
1 prk kondensoitua maitoa
0,5 prk flora vispiä
0,5 prk maitorahkaa
3 liivatetta

* keitä maitotiivistepurkkia hiljaisella lämmöllä n. 1,5-2h. )Huom! Tarkista että purkki on koko ajan veden peitossa.) Anna purkin jäähtyä kunnolla.
* laita liivatteet likoamaan kylmään veteen n. 5 minuutiksi
* vaahdota flora vispi ja lisää siihen rahka sekä kondensoitu maito
* sulata liivatteet pieneen vesitilkkaan ja lisää seos toffeetäytteeseen ohuena nauhana koko ajan sekoittaen.

Päärynämousse]
1 pieni tlk säilykepäärynöitä
1,25 dl flora vispiä
100 g maitorahkaa
2 tl vaniljasokeria
0,5 dl sokeria
4 liivatetta
2-3 rkl päärynöiden lientä

* laita liivatteet likoamaan kylmään veteen n. 5 minuutiksi
* pilko puolet päärynöistä pieniksi kuutioiksi. Soseuta loput päärynät.
* vaahdota flora vispi. Lisää maitorahka, sokerit sekä päärynäsose.
* sulata liivatteet kuumennettuun päärynöiden liemeen ja kaada seos päärynämouseen ohuena nauhana koko ajan sekoittaen.

Kakun kokosin irtopohjavuokaan, jonka vuorasin kelmulla. Kostutukseen käytin säilykepäärynöiden lientä. Ensimmäiseen väliin laitoin toffeetäytteen ja toiseen väliin ensin päärynäkuutiot ja niiden päälle päärynämoussen. Lopuksi kelmua päälle ja kakku kylmään jotta täytteet saavat hyytyä. Kakku sai tekeytyä
jääkaapissa seuraavaan päivään.

Kuva on maalattu elintarvikeväreillä marsipaanin ja sokerimassan seosta olevalle kaulitulle laatalle.

http://i92.photobucket.com/albums/l18/tahdon2006/STP83946.jpg?t=1271427866

Pursotuksiin käytin lähes 2 prk flora vispiä, johon lisäsin n. 100 g maitorahkaa, 0,5 dl sokeria ja 2-3 rkl vanilliinikreemijauhetta. Osan vispistä värjäsin punaisella tomuvärillä.

http://i92.photobucket.com/albums/l18/tahdon2006/STP83951.jpg?t=1271427944
Sitten arsenaali, jolla sain kakun aikaan:
*silikoonialusta + kaulin marsipaanin kaulimiseen
* pieni rullapäinen työkalu marsipaanin leikkaamiseen oikeaan muotoon
* väriaineet, pensselit ja lusikat sekä vesikippo maalaamiseen
* musta elintarviketussi ääriviivojen hahmotteluun ennen maalaamista
* leipomon pussi, josta otin mallia maalaamiseen
* pyörivä alusta pursottamista varten
* pursotinpussi ja kaksi tyllaa kerman pursottamiseen
Aihe on lukittu.
Lisää
16.04.2010 19:18 - 16.04.2010 19:18 #5302 : Piipak
TYRNISUKLAAKAKKU



Pohja]http://j.imagehost.org/0173/nappikakkupala.jpg[/img]

Yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Jos et saanut selostuksesta kakun kokoamiseen niin kuva kertokoon puolestaan.

Välinekuvasta unohtui pikkuinen silikonikkaulin.
Pallopäällä taputtelin massoja silikonimuotteihin.
Kertakäyttölusikoissa sekoittelin värejä.
Hammasharjalla tein suklaa pärskeitä.
Silikoni alustalla paistoin pohjan.
Aihe on lukittu.
Lisää
16.04.2010 21:55 - 16.04.2010 21:55 #5307 : Anonymous
Passion Mansikka Kakku
Suunnittelin kakkua jossa yhdistyisi kaikki mitä itse kakulta haluan,muutamia haastavia kohtia on pohdittu pidemmänkin aikaa sekä niiden toteutusta ja tässä lopputulos.



Pohja]http://kuvablogi.com/nayta/prev/img2551021.jpg[/img]

Koristelu]http://kuvablogi.com/nayta/prev/img2551022.jpg[/img]

Tarvikkeet koristeluun:
Palettiveitsi.pursotuspussit ja tyllat,hedelmäveitsi,pinsetit,coktailtikkuja,pienet sakset,suteja,
elintarviketussi,raappa.
Aihe on lukittu.
Lisää
17.04.2010 07:27 - 17.04.2010 07:27 #5310 : Anonymous
Vastaus käyttäjältä Anonymous aiheessa Suklainen prinsessakakku


POHJA]

4 munaa
2 dl sokeria
1,5 dl vehnäjauhoja
3/4 dl perunajauhoja (josta korvasin n. puolet kaakaojauheella)
1 tl leivinjauhetta

Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi valkeaksi vaahdoksi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää siivilän läpi taikinaan, sekoita varovasti. Kaada taikina voideltuun 20-22 cm kakkuvuokaan. Paista 175 C n. 30 min. Anna pohjan levätä hetki ja kumoa. Leikkaa jäähtynyt pohja kolmeen osaan, teen pohjan yleensä edellisenä päivänä ennen täyttöä. Minulla on tapana koota kakku kelmulla vuorattuun kakkuvuokaan ylösalaisin. Pohjalle kakun päällimmäiseksi tuleva osa.

KOSTUTUS] Päärynämehulla, jota menee n. 2 dl.

TÄYTE]

1 prk (2,5 dl) Flora Vispiä
250 g maitorahkaa
2 tl vaniljasokeria
130 g maitosuklaata

Aprikoosihilloa

Vatkaa Flora Vispi vaahdoksi. Lisää maitorahka ja vaniljasokeri. Sulata suklaa varovasti mikrossa tai vesihauteessa. Anna hetki jäähtyä ja lisää kerma-rahkaseokseen. Sekoita hyvin.

Kostuta vuoassa oleva pohja ja levitä siihen aprikoosihilloa. Hillon päälle suklaatäytteestä puolet. Täytteen päälle samalla tavalla seuraavat kerrokset. Päällimmäiseksi kakun pohjalle jäävä osa. Peitä kelmulla ja laita yöksi jääkaappiin mehustumaan. Kumoa kakku tarjoilualustalle ja kuorruta.

KUORRUTUS]

n. 2 prk (5 dl) Flora Vispiä
Pastaväriä ja kaakaota kerman värjäykseen.
Tomusokeria kerman makeutukseksi





KORISTEET] Valkeaa sokerimassaa, jota värjätty vaaleanpunaisella pastavärillä. Kukissa ja kruunussa sokerihelmiä. Lehdet vihreää marsipaania, joiden väriä tehostettu vihreällä tomuvärillä.



Yllä olevassa kuvassa koristeiden tekoon käytetyt välineet. Silikonialusta kukkien teossa. Pieni kaulin massan kaulintaan. Marsipaanityökaluja leikkaamiseen ja muotoiluun sekä vaahtomuovin pala kukkien muotoilussa. Syötävää liimaa helmien liimaamiseen. Pastaväri sokerimassan värjäykseen sekä tomuväri kukkien värin tehostamiseksi. Sivellin tomuvärin levitykseen. Kukka -ja lehtimuotti, kuvasta puuttuu pieni muotti jolla tein pienemmät kukat. Tyllat pursotuksiin]raappa[/u] jolla levitin kermaa tasaiseksi (otin jo aikaisemmin kuvat mutta myös niistä unohtui osa tavararoista , olisi pitänyt kuvata heti kakun teon jälkeen).
Aihe on lukittu.
Lisää
17.04.2010 17:56 - 17.04.2010 17:56 #5331 : pinjanen
Vastaus käyttäjältä pinjanen aiheessa Retro kukkakakku

Pohja]http://i.imagehost.org/0449/IMG_6454.jpg[/img]
Kukat tehdään tyllan täyttöaukolla ottamalla sopivan kokoisia ympyröitä eri värisistä massoista. Yhteen kukkaan tulee 6 samanväristä ja yksi poikkevanvärinen ympyrä. Ne voi hyvin kasata leivonta-alustalla ja nostaa kakun päälle haluttuun kohtaan. Perhoset kiinnitetään kuivuttuaan esimerkiksi kaupan sokerikuorrutteella.
Aihe on lukittu.
Lisää
18.04.2010 16:20 - 18.04.2010 16:20 #5343 : Helmi.fi
Super Mario -fantasiakakku, vadelmainen suklaa-nougattäyte



POHJAT (3 ja 6 munan suklaiset kakkupohjat, valmistin yhdessä)]http://farm3.static.flickr.com/2025/4531522350_a92d909941_o.jpg[/img]

TARVIKKEET]http://farm3.static.flickr.com/2177/4530890751_8ff71ec856_o.jpg[/img]

-Leivinpaperi (kuvien jäljentämiseen)
-Kaulin (massan kaulitsemiseen ja valmiin levyn siirtämiseen kakun pinnalle)
-Wiltonin elintarvikevärit (massojen värjääminen koristeisiin ja kakkukuvan maalaamiseen)
-Tomu- ja kimalletomuvärit (koristeiden viimeistelyyn)
-Muotit (koristeiden tekemistä varten, pensaat kakun reunoilla)
-Pensselit (maalaamiseen)
-Tylla ja tähtimuotti (tyllalla tein kolikot kakkujen reunoille, muotoilin niitä ovaalimmaksi käsin. Tähtimuotilla tein keltaiset tähdet, joista poistin yhden sakaran ja muotoilin käsin uudestaan)
-Veitsi ja palettiveitsi (koisteiden valmistamiseen ja kreemin levittämiseen. Käytin myös apuna koristeiden siirtovaiheessa)
-Kopioituja mallikuvia (käytin maalauksen apuna ja "muottina", eli leikkelin massasta ääriviivojen mukaan mm. nuo pilvet)
-Kakun pinnan tasoittaja (tasoitin massan tiiviisti kakun pinnalle siirtovaiheen jälkeen, lisäksi painoin tämän avulla koristeet tiiviisti kakun pintaa vasten)
-Korinpohja patchworkmuotti (tiiliseinän tekemiseen kakun reunoille)
-Elintaviketussi (kuvan jäljentäminen marsipaanille ennen maalaamista).
Aihe on lukittu.
Lisää
18.04.2010 18:58 - 18.04.2010 18:58 #5347 : Niina
1-VUOTISKAKKU tytölle hedelmätäytteellä



POHJAT]http://i.imagehost.org/0712/yksityiskohta.jpg[/img]

KORISTELU

Pupukoriste on sokerimassan ja marsipaanin sekoitusta. ”Ykkönen” on oikea kynttilä. Muut koristeet ovat marsipaania. Alareunan reunuksen vaaleanpunaiset pisteet on pursotettu vaaleanpunaiseksi värjätyllä pikeerillä (vatkataan munanvalkuista ja lisätään tomusokeria kunnes pikeeri on sopivan jäykkää).

TARVIKKEET



Kaulin, marsipaaniveitsi, taikinapyörä, pastaväri Dusky pink, valkoinen väriaine, pyöreä tylla 2mm, pursotinpussi, koristeluhelmiä
Aihe on lukittu.
Lisää
18.04.2010 20:47 - 18.04.2010 20:47 #5348 : Sokeriperho
REKKAKAKKU


POHJA (5 munan)]Mustikkatäyte[/u]
2½ dl Flora Vanillaa
200 g maustamatonta tuorejuustoa
½ dl sokeria
4 dl mustikoita
4 liivatelehtiä

1. Laita liivatteet likoamaan kylmään veteen.
2. Muusaa mustikat sihdin läpi (kuoret sihtautuu pois).
3. Vatkaa Flora Vanilla vaahdoksi ja lisää sokeri, tuorejuusto sekä suurin osa sihdatusta mustikasta.
4. Sulata liivatteet kuumaan tippaan sihdattua mustikkaa ja lisää ohuena nauhana sekoittaen vaahtoseokseen.

Valkosuklaatäyte
½ munaa
0,15 dl sokeria
ripaus vaniljasokeria
0.75 dl Flora Vispiä
50 g valkosuklaata (Panda)
1 liivatelehti

1. Laita liivate kylmään veteen likoamaan.
2. Vatkaa muna ja sokeri vaahdoksi.
3. Vatkaa Flora Vispi vaahdoksi ja lisää vaniljasokeri.
4. Yhdistä muna-sokerivaahto ja Flora Vispi.
5. Sulata valkosuklaa ja yhdistä hieman jäähtynyt suklaa em. vaahtoseokseen.
6. Sulata liivate pieneen määrään kuumaa vettä ja sekoita täytteeseen.

Lisäksi täytteessä käytin kokonaisia vadelmia n.200 g.
Kostutukseen käytin n. 2½-3 dl sokerivettä.

KAKUN KOKOAMINEN
Leikkasin kakun 3 osaan ja kasasin kakun siihen vuokaan, jolla tein pohjan. Vuorasin vuoan kelmulla ja aloin kasata kakkua nuorinpäin vuokaan eli ensin laitoin ylimmän kerroksen, jonka kostutin sokerivedellä. Väliin pursotin rengasmaisesti vuorotelleen mustikkatäytettä ja valkosuklaatäytettä (huom. valkosuklaatäytettä laitoin hyvin ohuen renkaan). Mustikkarenkaisiin asettelin kokonaisia lähes sulaneita pakastevadelmia. Sitten asetin keskikerroksen, jonka taas kostutin sokerivedellä ja tähän väliin pursotin myös rengasmaisesti vuorotellen eri täytteitä, taas valkosuklaatäytettä ohuempi rengas. Sitten vielä alin kerros päälle ja kostutus sokerivedellä. Kelmua päälle ja jääkaappiin odottamaan seuraavaan päivään päällystämistä.

PÄÄLLYSTÄMINEN
Päällystin kakun Flora Vispi -vaahdolla, päälle asetin marsipaanista tehdyn maantien viivoineen. "Hiekan" tein Digestive täysjyvävehnäkeksejä murskaamalla. "Nurmikko" on marsipaania ja pikkukukat sokerimassaa. Numero neljä on maitosuklaata. Rekkakoriste on marsipaania ja sokerimassaa. Rekan koristelussa on käytetty mm. renkaisiin nonparellejä, peräkärryn nuppina sokerihelmeä sekä maalaukseen pastavärejä ja kristallipulveria. Rekan kyytissä olevat tukit ovat maitosuklaata.

Tarkempi kuva "törmäyksestä".

Kuva välineistä, joita käytin koristeiden teossa ja koristelussa. Kuvasta puuttuvat muoviset suojahansikkaat ja kertakäyttöpursotinpussi.


Lisää kuvia löydät blogistani
http://sokeriperho.vuodatus.net

Mukavaa kevään jatkoa ja kesän odotusta kaikille !
Toivotteleepi Sokeriperho
Aihe on lukittu.
Lisää
19.04.2010 10:39 - 19.04.2010 10:39 #5354 : KaMilla
Taddy Teddy Kakku





Pohja]http://i43.tinypic.com/2h4yhe8.jpg[/img]




Näitä tarvikkeita käytin lähinnä kakun maalaamiseen ja kukkien tekemiseen, kuvasta puuttuu silikoninen gerberamuotti se kun oli minulla vaan lainassa.
Kuvasta löytyy pastavärejä, tomuvärejä, coctailtikkuja, siveltimiä,
elintarvikekynä, lehti- ja kukkamuotti, kertakäyttöhanska, pieni kaulin,
purstotinpussi, 2 tyllaa, cmc pulveria, syötävää liimaa, sokerihelmiä ja pieni lasta


Aihe on lukittu.
Lisää
19.04.2010 16:23 - 19.04.2010 16:23 #5371 : Pullahiiricom
Ruusuinen kerroskakku




Kakkuresepti

Pohja]Kakun koristelu[/b]

Sokericreme

300g suolatonta voita huoneenlämpöisenä
3 dl tomusokeria
2 rkl vaniljasokeria
3 rkl appelsiinimehua

Notkista pehmeä voi sähkövatkaimella. Lisää joukkoon tomusokeri ja vaniljasokeri. Lisää vielä appelsiinimehu ja vatkaa kuohkeaksi kreemiksi.
Levitä ohut kreemikerros kakkujen päälle. Nosta kakut jääkaappiin ja anna pinnan viilentyä jääkaapissa.

Marsipaania n. 1,2 kg

Kakun kokoaminen

Kauli keväisen vihreäksi värjätystä marsipaanista tarvittava määrä n. 2-3 mm paksuiseksi kakkua suuremmaksi levyksi. Nosta marsipaanilevy sokericremellä kuorrutetun kakun päälle ja painele sekä siloittele marsipaani kauniiksi, tasaiseksi kuorrutukseksi. Leikkaa ylimääräinen marsipaani pois kakun ympäriltä n. 2 cm päästä kakusta. Painele reunaan marsipaanityökalulla kauniit kuviot. Tee jokaiselle kakulle samalla tavalla.

Tarvittaessa voit painaa kahden alimman kakun keskelle muutaman tulikepin tai esim. juomapillin kannattelemaan ylempien kakkujen painoa. Laita silloin myös kakkupahvit kahden ylemmän kakun pohjalle.

Nosta kakut toistensa päälle kerroskakuksi.

Kakun koristeet

Tee ruusut sokerimassasta tai marsipaanista jo hyvissä ajoin etukäteen, jotta ne kerkeävät kuivua ja pitävät näin kakussa muotonsa hyvin. Ruusuja tehdessä voi osaan ruusuista työntää n. 5 cm pituisen spagetin pätkän, jotta ruusun saa paremmin kiinnitettyä kakkuun haluttuun asentoon. Asettele tehdyt ruusut sekä lehdet haluamallasi tavalla kakkua koristamaan.



Työvälineet

Tässä kuvassa kakun kuorruttamiseen sekä koristeisiin käyttämäni työvälineet.




http://www.pullahiiri.com
Aihe on lukittu.
Lisää
19.04.2010 17:38 - 19.04.2010 17:38 #5375 : TaikinaTaivas
Tilda-kakku




RESEPTI

pohja]

3 kananmunaa
150g voita
2 dl sokeria
4½ dl vehnäjauhoja
½ dl kaakaojauhoa
2 tl vaniljasokeria
2 tl leivinjauhetta
1½ dl appelsiinitäysmehua
100g tummaa suklaata sulatettuna

1.Vatkaa huoneenlämpöinen rasva ja sokeri vaahdoksi. Lisää huoneenlämpöiset munat yksitellen voimakkaasti vatkaten.
2.Sekoita jauhot keskenään ja lisää taikinaan siivilän läpi vuorotellen mehun kanssa.
3.Lisää takinaan sulatettu suklaa, sekoita varovasti.
4.Kaada taikina läpimitaltaan 24 cm voideltuun vuokaan ja paista 175 asteessa noin tunti.

kostutus]
omenatäysmehu

välissä]

1. väli
kirsikkahilloa
kirsikkamousse]2. väli[/b]
kirsikkahilloa
valkosuklaakerma]päällä][/u]
3 prk FloraVispiä
250g maitorahkaa
sokeria
vaniljasokeria
Wiltonin Pink pastaväriä

Koristeet ovat marsipaania ja kaikki itse tehtyjä.

Kuva kakun päältä]




Kuva käytetyistä välineistä]


(kuvasta puuttuu kaulin ja cocktailtikut)

http://www.taikinat.vuodatus.net/
Aihe on lukittu.
Lisää
19.04.2010 18:58 - 19.04.2010 18:58 #5380 : PAMPULA

Suklaa-mansikkakakku

Iso pohja (2kpl)

6 keltuaista
2dl sokeria
1rkl vaniljasokeria
6 valkuaista
1 ¼ dl vehnäjauhoja
1dl perunajauhoja
1 ¼ dl kaakaojauhetta

Pieni pohja (1kpl)

3 keltuaista
1dl sokeria
½ rkl vaniljasokeria
3 valkuaista
0,6 dl vehnäjauhoja
0,5 dl perunajauhoja
0,6 dl kaakaojauhetta

Valmista pohjat. Vaahdota ensin valkuaiset ja puolet sokerista kovaksi vaahdoksi. Vatkaa keltuaiset toisessa kulhossa vaniljasokerin ja lopun sokerin kanssa vaahdoksi. Sekoita vaahdot toisiinsa varovasti käännellen. Siivilöi joukkoon keskenään sekoitetut kuivat aineet ja sekoita varoen. Kaada (iso taikina 26cm, pieni 18cm halk. vuokaan) taikina vuokaan, tasoita taikina ja paista 175 asteessa uunin keskiritilätasolla n.25min. Tarkista kypsyys puutikulla. Kumoa kypsä kakku ja anna jäähtyä 2h.



Toisesta isosta pohjasta tulee molempiin kakkuihin lisä kerrokset.

Täyte]

2prk Flora vispiä
99g vaniljakreemijauhetta
3dl vettä
Mansikoita

Vaahdota kerma. Sekoita kreemijauhe ja vesi kovaksi, yhdistä seokset ja lisää halutessasi aromia, sokeria tms.


Kostutus]
3-4 dl maitoa
Vanilja-aromia tai – sokeria

Sekoita keskenään.

Mansikkakreemi

125g voita
4dl mansikkatomusokeria
1rkl vettä

Notkista voi ja lisää mansikkatomusokeri vähitellen sekaan. Lisää lopuksi vesi ja vaahdota.


Päällinen
1kg valkoista sokerikuorrutetta
pallo karamelleja (mansikka palloja ja lumipalloja)
koristeita


Halkaise iso ja pieni kakkupohja kahteen osaan. Ota myös iso pohja josta tulee molempiin ylim. kerrokset. Täytä pohjat yhtä aikaa. Kostuta pohjalevy, levitä ensin täyte ja paina mansikoita täytteeseen. Nosta kansi päälle ja toimi samoin. Kostuta myös kansilevy. Yhdessä kakussa nyt siis 3 kerrosta.

Valmista mansikkakreemi kaksinkertaisena ja kuorruta kakut sillä.
Kauli puolet sokerikuorrutteesta isolle kakulle ja 2/3 lopusta pienelle kakulle. Nosta lastan avulla pieni kakku isomman päälle. Karamellipallot on kiinnitetty nestemäisen valkoisen sokerikuorrutteen avulla kiinni.

Kakun pintaan ennen koristeiden laittoa on suihkautettu PEARL-sprayta.


Nalle on käsin muotoiltu värjätystä sokerikuorrutteesta (ei nestemäisestä ;D ) ja suihkautettu hopea-sprayta päälle. Sylissään nallella on mini mini-marshmalloweja.


Apuvälineet; kaulin (kuorutteen kauliminen), lasta (kaun nosto), pumpulipuikko (nallen osien liimaaminen), palettiveitsi (kreemin levitys), coctail-tikut (nallen "koriste"-reiät), veitsi (sokerikuorutteen pilkkominen), leivinpaperi (kaulinta-alustana)
Aihe on lukittu.
Lisää
19.04.2010 19:06 - 19.04.2010 19:06 #5383 : halibani
Keväinen synttärikakku



Pohja]http://mediaserver-2.vuodatus.net/g/1/11817/1271392773_img-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.jpg[/img]

välineet]http://mediaserver-2.vuodatus.net/g/1/11817/1271393096_img-d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.jpg[/img]
Aihe on lukittu.
Lisää
19.04.2010 19:12 - 19.04.2010 19:12 #5385 : Marilele
Rukiinen toffee-mustikkakakku

Kakku on halkaisijaltaan 15 cm. Siinä on rukiinen pohja, toffee-mustikkatäyte ja kostutus maidolla. Päällä on vaahtokarkkimassa, jonka alla kermavaahto. Myös koristeet ovat vaahtismassaa. Tämä on ensimmäinen kaulittavalla massalla päällystämäni kakku!



Rukiinen kääretorttupohja]http://4.bp.blogspot.com/_H5crY8CGtHk/S8x9dZm8psI/AAAAAAAAAOc/i4SfwQ33j70/s1600/010.JPG[/img]

Vaahtokarkkimassa]http://1.bp.blogspot.com/_H5crY8CGtHk/S8yp3cbhKTI/AAAAAAAAAOs/pMJHHC89R1k/s1600/007.JPG[/img]

Tarvikkeet: silikonialusta ja -kaulin vaahtokarkkimassan kaulimiseen, pastaväri massan värjäämiseen, marsipaanityökalu päällyksen leikkaamiseen , iso ja pieni tylla ympyräkuvioihin, sivellin ympyröiden liimaamiseen kakkuun ("liimana" vesi), palettiveitsi kermavaahdon levittämiseen.
Aihe on lukittu.
Sivu luotiin ajassa: 0.312 sekuntia
Toteutus: Kunena foorumi

Sponsorit 2017